Policjanci zatrzymali 10 nietrzeźwych kierujących
Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków i kolizji, w których są ranni i zabici. Często sprawcami tych wypadków są osoby nietrzeźwe; kierowcy, rowerzyści czy piesi. Policja każdego dnia zatrzymuje nietrzeźwych rowerzystów i kierowców, którzy jadąc na tzw. podwójnym gazie są potencjalnymi sprawcami, a nierzadko ofiarami najcięższych w skutkach wypadków drogowych. Tylko wczoraj na terenie powiatu wołomińskiego Policjanci zatrzymali aż 10 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
Mundurowi wołomińskiej komendy wspierani przez Policjantów wydziału ruchu drogowego KSP w dniu wczorajszym zatrzymali 10 nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. W miejscowości Klembów wpadł 57-letni Kazimierz D. u którego zawartość alkoholu w organizmie wynosiła 1,72 promila. 51-letni Tomasz S. w miejscowości Postoliska poruszał się rowerem z wynikiem 2,86 promila. W Tłuszczu na ulicy Warszawskiej kolejny najmłodszy 24-latek Paweł O. poruszał się mitsubishi mając w wydychanym powietrzu 0,32 promile, dodatkowo prowadził pojazd mimo sądowego zakazu obowiązującego do lutego 2010 roku. Kolejny zatrzymany nietrzeźwy z wynikiem 1,5 promila 60-letni Mieczysław K. został zatrzymany w miejscowości Jaźwie. W tej samej miejscowości z rekordowym wynikiem ponad 3 promili wpadł 30-letni Artur S.
Policjanci stołecznej drogówki w Radzyminie zatrzymali kolejnego nietrzeźwego rowerzystę 53-letniego Jana S. z wynikiem 1 promila. W miejscowości Ruda wpadł kolejny nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego 41-letni Adam S., który poruszał się polonezem mając w organizmie ponad 1 promil. Również w Radzyminie na ulicy Wróblewskiego funkcjonariusze wołomińskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę Tadeusza W. u którego badanie wykazało 2,22 promila.
55-letni Dariusz B. z wynikiem 2,26 promila jako kierujący rowerem został zatrzymany na terenie Zielonki. W Wołominie dzielnicowi zatrzymali z kolei 51-letniego Wiesława Z., który prowadził rower po drodze publicznej z wynikiem prawie 3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kierujący jednośladem czy rowerem, w kontakcie z dużo cięższym pojazdem samochodowym nie ma szans na uniknięcie obrażeń. Dość częstym przypadkiem jest fakt, że rowerzyści poruszający się po drogach publicznych w późnych porach wieczornych i nocnych nie mają żadnego oświetlenia, co w połączeniu ze stanem nietrzeźwości jest „ gotową receptą na nieszczęście”.
Cyklicznie prowadzone przez wołomińską i stołeczna policję na terenie naszego powiatu akcje „ TRZEŹWOŚĆ ” mają na celu zmianę świadomości obywateli i uzmysłowienie im, że po spożyciu alkoholu, również kierowanie rowerem jest zabronione.
Sankcją za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości, wynikającą z art.178a § 2 kodeksu karnego jest grzywna oraz pozbawienie wolności nawet do 1 roku. Ponadto dodatkową karą orzekana przez sąd, jest utrata prawa jazdy.
ts