Zabezpiecz i chroń swój pojazd przed kradzieżą
Linia kolejowa przebiegająca przez powiat wołomiński w znacznym stopniu ułatwia dojazd wielu osobom do Warszawy. Często też, do stacji kolejowych dojeżdżamy własnymi samochodami, parkując je na wyznaczonych parkingach w rejonie przystanków kolejowych, po czym przesiadamy się komunikacji miejskiej i kontynuujemy dalsza podróż. Pozostawiony na takim parkingu, na kilka godzin nasz pojazd może niejednokrotnie stać się łatwą zdobyczą dla złodziei samych aut jak i ich części. W ramach prowadzonych działań edukacyjnych mających na celu podnoszenie poziomu wiedzy o sposobach i metodach zapobiegania przestępczości, popularyzacji technicznych i elektronicznych środków zabezpieczających mienie Policjanci przedstawiają kilka praktycznych rad.
Jak uchronić samochód przed kradzieżą i włamaniem?
Jednym z ważnych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnej komunikacji jaką daje posiadanie samochodu. Jest on kupowany nie rzadko kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Coraz częściej wielu z nas korzysta z komunikacji publicznej dojeżdżając ze swoich miejscowości do stacji PKP swoimi autami. Te pozostawiane na parkingach na kilka godzin stają się łatwą zdobyczą dla złodziei. Tylko w przeciągu ostatniego miesiąca policjanci wołomińskiej Komendy odnotowali kilka przykładów kradzieży samochodów z parkingów w okolicach linii kolejowej. Ostatnia taka kradzież miała miejsce wczoraj w Duczkach przy ul. Przytorowej, gdzie skradziono warte blisko 30 tys. złotych Suzuki SX4 koloru czarnego.
Wychodząc więc na przeciw takiemu problemowi poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad utrudniających kradzież pojazdu i włamanie do niego:
• samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał go przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
• jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w miarę możliwości w pobliżu okien domów mieszkalnych;
• istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.
Parkując samochód, nawet na krótką chwilę należy:
• sprawdzić czy wszystkie szyby są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta
• włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
• bagaże w tym torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei . Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu parkowania.
• jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel, podobnie czynimy z nawigacją i innymi urządzeniami elektronicznymi.
• odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy wewnątrz samochodu dokumentów – dowodu rejestracyjnego, polisy OC i prawa jazdy.
• Nigdy nie pozostawiamy samochodu z kluczykami w stacyjce.
Zwracaj uwagę na inne zaparkowane w pobliżu pojazdy i osoby podejrzane kręcące się przy nich.
Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ, POWIADOM, NIE TOLERUJ, dzwoń telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji 997 lub 112 lub powiadom swojego dzielnicowego.
ts