Bezpieczny przejazd w Zielonce - Zatrzymaj się i żyj!
Policjanci wołomińskiej Komendy już po raz kolejny przestąpili do działań w ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Polskie Koleje Państwowe pod nazwą "Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj" ukierunkowanej na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Dzisiaj w rejonie przejazdu kolejowego w Zielonce przy ul. Kolejowej policjanci ruchu drogowego wspólnie z pracownikami PKP i funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei podjęli działania kontrolne mające na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.
Policjanci wydziału ruchu drogowego wołomińskiej Komendy wzorem ubiegłych lat włączyli się do realizacji działań mających na celu nadzór nad ruchem drogowym w okolicach przejazdów kolejowych. Oprócz działań kontrolnych, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, oraz pracownikami PKP Koleje Mazowieckie dzisiaj w rejonie przejazdu kolejowego w Zielonce przy ul. Kolejowej realizowali czynności w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”.
Pracownicy PKP Koleje Mazowieckie oraz funkcjonariusze SOK rozdawali kierowcom ulotki informujące o prowadzonej kampanii, oraz przestrzegali przed skutkami wypadków kolejowych spowodowanych przez kierowców nie przestrzegających przepisów drogowych. Funkcjonariusze Policji sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonie przejazdów kolejowych. Nie obyło się niestety bez mandatów. Tym razem najczęściej, to piesi pomimo nadawanego sygnału dźwiękowego, czarownego sygnału świetlnego i zamykających się zapór, próbowali jeszcze przejść przez przejazd kolejowy mimo zbliżającego się pociągu. Tak było aż w trzech przypadkach. Mundurowi ukarali osoby łamiące przepisy ruchu drogowego i pieszego mandatami na łączną kwotę 300 złotych.
Pamiętajmy, chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych i o wypadek nie trudno. Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami. Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu i wynosi blisko 1000 metrów. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów, lecz również pośpiechem i nieuwagą osób pieszych. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.
ts