Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania policjantów, żołnierzy i strażaków zakończone sukcesem

Data publikacji 17.11.2022

Blisko 250 kilogramowy niewybuch, pochodzący z czasów II wojny światowej, wykopany został w trakcie wykonywania prac budowlanych na osiedlu w Zielonce. Podczas akcji usuwania pocisku w dniu dzisiejszym od godziny 08:00 do 11:00 ewakuowano mieszkańców 9 budynków wielorodzinnych. Około 800 osób opuściło swoje miejsce zamieszkania i udało się w bezpieczne miejsce.

16 listopada 2022 r. po godzinie 09:00 dyżurny z Komisariatu Policji w Zielonce został powiadomiony o niewybuchu znalezionym przy ul. Wojska Polskiego w Zielonce podczas prac budowlanych. W związku ze zdarzeniem prace zostały wstrzymane.

Na miejsce skierowano patrol saperski, który po rozpoznaniu stwierdził, że 250 kilogramowy niewybuch pochodzi z czasów II wojny światowej. Dziś rano w godzinach 08:00-11:00 przeprowadzona została akcja zabezpieczenia pocisku. W trakcie sprawdzania miejsca, żołnierze ujawnili również drugi niewybuch o podobnych gabarytach. Saperzy bezpiecznie załadowali oba pociski i wywieźli poza obszar miasta.

Przed przybyciem patrolu saperskiego przedstawiciele Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Zielonce, przy wsparciu policji i strażaków, wyznaczyli bezpieczną strefę i rozpoczęli ewakuację wszystkich mieszkańców ulicy Wyszyńskiego oraz Wojska Polskiego. Podczas akcji zostało ewakuowanych około 800 osób z 9 budynków wielorodzinnych.

Całe zabezpieczenie odbyło się bez zdarzeń. Osoby ewakuowane chętnie współpracowały ze służbami. Wzorowa postawa mieszkańców Zielonki, pozwoliła na szybki i bezpieczny powrót do mieszkań po zakończonej akcji.

Policjanci apelują, aby w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast powiadomić funkcjonariuszy. Niebezpiecznych materiałów nie można przenosić, dotykać ani samemu zabezpieczać. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

młodszy aspirant Monika Kaczyńska

 

Powrót na górę strony